TicketLIVE - Naživo je to najlepšie

Slovenské alternatívne leto 2019  Už prebehlo

Slovenské alternatívne leto 2019

Dátum: 26. - 27. 07. 2019 (otvorenie brán v piatok o 14:00) Pridať do Google kalendára

Miesto: Drevenica Revište

Kontakty  www.salfest.sk  FB Event


Popis:

Veci z minulosti sa často vracajú do chvíľ prítomnosti a stále majú čo povedať aj v budúcnosti.

Obzvlášť to platí pre hudbu, úprimnú hudbu, ktorú vnímame nielen ako kulisu v rádiu alebo nový hit, ale ako zážitok vo zvuku, čo nám bez prikrášľovania pripomenie naše drsno – krásne bytie. Takouto hudbou je aj UNDERGROUND. Je to veľmi široký pojem zahŕňajúci všetky nekomerčné štýly a hudbu robenú bez vidiny komerčného úspechu. Pre radosť či smútok a hoci aj pre vyjadrenie protestu umelcov v neslobode totalitného zriadenia, ako to bolo za bývalej komunistickej éry. Myšlienka festivalu Slovenské Alternatívne Leto vzišla pred viac ako 20 rokmi z kultúry undergroundu.

Prvý ročník festivalu zorganizovali zakladatelia stále existujúceho klubu BOMBURA v Brezne v roku 1995 na hrade Bzovík. Myšlienka zorganizovať festival vznikla prirodzenou potrebou presadzovať alternatívne kultúrne žánre vo väčšom rozmere, ako len hranie v kluboch. V roku 1996 sa festival presunul do Breznianskej časti Lúčky – Valaská, v roku 1997 sa uskutočnil v Osrblí a v roku 1998 sa udomácnil na novom mieste pod zrúcaninou hradu Revište pri Žarnovici, kde fungoval do roku 2008. Po desiatich rokoch vznikla u nás potreba stretnutia tejto komunity ľudí s iným názorom, oživiť tak spomienky. A tak sme počas leta 2018 zorganizovali festival v prírode, medzi hradom a Hronom, v areáli Drevenice Revište pri Žarnovici, ktorý sa uskutočnil v dňoch 13. a 14.júla 2018. Hudobno kultúrny festival pritiahol do 1000 ľudí. A my sme pochopili, že má zmysel pokračovať.

Tak vznikla myšlienka novo obnoveného festivalu Slovenské Alternatívne Leto 2019. Výročného festivalu NKP Bombura Brezno, ponúkajúceho prierez jeho najvýraznejšou hudobnou dramaturgiou z posledných rokov. Festival spojil mladú a staršiu generáciu slovenských organizátorov alternatívnych koncertov na ceste za spoločnou myšlienkou open-air festivalu s potenciálom Európskeho významu udržateľnosti kultúry undergroundu.