Hľadať akcie

ONE DAY JAZZ FESTIVAL 2023 | Immanuel Wilkins (USA) | Kremnica  Už prebehlo


Dátum: 04. 07. 2023 17:00 Pridať do Google kalendára

Miesto: Mestský hrad v Kremnici

Kontakty  www.onedayjazz.sk  Facebook  Instagram


Pozývame vás na netradičný koncert na Kremnickom hrade v podaní Immanuel Wilkinson z USA a slovensko-britského projektu Mária Reháková Topoľana. Už 4. júla o 17:00.

Immanuel Wilkins Quartet (USA)

Ako rozpoznať dramaturgiu dobrého festivalu od podujatia výnimočného? Mimoriadne podujatie predstavuje hudobníkov práve v období ich umeleckého rozletu. Presne to je prípad dvadsať šesťročného altsaxofonistu Immanuela Wilkinsa, ktorého albumy vydané prestížnou značkou Blue Note vzbudili pozornosť na americkej scéne. Rodáka z Filadelfie ovplyvnili saxofonisti Kenny Garrett, Branford Marsalis a Marshall Allen, no až trubkár Wynton Marsalis ho počas štúdia na prestížnej Juilliard School of Music nasmeroval na avantgardnejší odkaz saxofonistu Ornetta Colemana. Odtiaľ bolo na skok k otvorenejším projektom klaviristu Jasona Morana, ktorý vzal šikovného saxofonistu pod svoje krídla. Wilkinsova koncepcia ponúka ten najaktuálnejší pohľad na smerovanie jazzu a ONE DAY JAZZ festival hrdo predstavuje jeho vynikajúce kvarteto v slovenskej premiére. Členovia Wilkinsovho kvarteta sa predstavia nielen na večernom koncerte, ale v poobedňajších hodinách budú viesť majstrovské dielne na bratislavskom Konzervatóriu. Využite jedinečnú šancu konfrontovať sa a získať informácie z prvej ruky od amerických jazzových majstrov. Podujatie prebieha v spolupráci s Letnou jazzovou dielňou, ktorú organizuje Slovenská jazzová spoločnosť

 • Immanuel Wilkins – altsaxofón
 • Micah Thomas – klavír
 • Matt Brewer – kontrabas
 • Kweku Sumbry – bicie nástroje

Mária Reháková Topoľana (SK/GB)

Slovenská jazzová flautistka, speváčka a skladateľka Mária Reháková túžila ako jedna z mnohých umelcov žijúcich v zahraničí, zdieľať prostredníctvom hudby svoj pôvod. Preto iniciovala medzinárodný projekt Topoľana, v ktorom prepája európsky jazz so slovenským folklórom. Sexteto tvoria rešpektovaní britskí a slovenskí jazzmani a je zaujímavé sledovať, ako sa dokážu popasovať s kompozíciami či aranžmánmi inšpirovanými ľudovými piesňami. Mária vyrastala ako tanečnica a speváčka v detskom folklórnom súbore Kremienok a ľudové piesne zasadené do multikultúrneho prostredia dostávajú v podaní kapely nový nádych. Stávajú sa aktuálnou výpoveďou pulzujúcej a kultúrne pestrej britskej metropoly, v ktorej má svoje miesto aj Slovensko.

 • Mária Reháková – flauta, spev
 • Sam Knight – tenorsaxofón
 • Gustavo Clayton Marucci – klarinet, basklarinet
 • Eddie Lee – klavír
 • Michal Šelep – kontrabas
 • Floyer Sydenham – bicie nástroje

Kremnica Kostol Oskar Török & Marián Čekovský feat. Martin Valihora

Návštevníci ONE DAY JAZZ festivalu budú v kremnickom Kostole svedkami výnimočného zoskupenia, ktoré sa sformovalo špeciálne pre tento večer. Klaviristu, speváka, herca či šoumena Mariána Čekovského nie je potrebné predstavovať: hudobní fanúšikovia ho poznajú vďaka spolupráci s Richardom Müllerom či kapelami No Name, IMT Smile, Free Faces alebo Kontrafakt. Okrem toho získal Čekovský nesmiernu popularitu ako komik a zabávač v rámci viacerých súkromných či verejnoprávnych médií. Keď rodák z Humenného hľadal počas svojich tínedžerských rokov spriazneného hudobného partnera, objavil ho v trubkárovi Oskarovi Törökovi a hoci sa ich cesty oddelili, obaja sa príležitostne stretávajú na pôde rozličných projektov. Török sa dlhodobo pohyboval najmä medzi Prahou a Katovicami, kde vyštudoval hru na trúbke a už dve desaťročia je oporou vynikajúcich českých i poľských zoskupení Vertigo Quintet, Wojtek Mazolewski Quintet, Čikori huslistky a speváčky Ivy Bittovej, Concept Art Orchestra, Points Septet, Kapela snů klaviristky Beaty Hlavenkovej, Nikola Kolodziejczyk Orchestra či experimentálneho tria Sato-San To. Dvojica našla ideálneho partnera v bubeníkovi Martinovi Valihorovi, ktorý je nesmierne prispôsobivým a kreatívnym spoluhráčom. Dôkazom sú jeho spolupráce s legendárnymi medzinárodnými (Mezzoforte, Harry Sokal Depart – Refire, Waking Vision, Dan Bárta Illustratosphere) či domácimi zoskupeniami (Collegium Musicum, Prúdy, Fermáta). Bude to neopakovateľný večer!

 • Oskar Török – trúbka
 • Marián Čekovský – klávesové nástroje
 • Martin Valihora – bicie nástroje