Hľadať akcie

Jazz Sabbath | Košice ZMENA TERMÍNU


ZMENA TERMÍNU Pridať do Google kalendára

Miesto: Dom umenia Košice

Kontakty  www.jazzsabbath.net  Instagram  Facebook  FB Udalosť


Za posledné desaťročie sa objavilo množstvo zaujímavých "tribute" počinov, ktoré prekročili rámec jednoduchého spracovania tvorby poctenej skupiny. Jazz Sabbath je jedným z týchto dôležitých a kvalitných počinov.

Jazz Sabbath je poctou Black Sabbath, ktorá hrá skladby tejto legendy v štýle jazzu. Zakladateľ Jazz Sabbath, Adam Wakeman, (ktorý je od roku 2004 súčasťou sólovej skupiny Ozzyho Osbourna ako aj skupiny Black Sabbath) je obrovskou pridanou hodnotou tohoto projektu a zároveň zárukou autentičnosti kapely Jazz Sabbath.

Kapela od roku 2020 realizuje hviezdne spracovanie rockovej klasiky pod rúškom tajomného príbehu, v ktorom tvrdia, že to ONI koncom šesťdesiatych rokov napísali všetky melódie a „tá druhá kapela (Black Sabbath)“ ukradla ich piesne...

Tajomný príbeh Jazz Sabbath: Jazz Sabbath boli koncom šesťdesiatych rokov mnohými považovaní za popredné zoskupenie nového britského jazzového hnutia. V roku 1969 nahrali dva albumy, ale zdalo sa, že neboli predurčené na to, aby boli vydané. Až doteraz. Kvôli právnym sporom so štúdiovým hráčom nahrávanie druhého albumu muselo byť zastavené a malo upadnúť do zabudnutia. Ich prvý album bol dokončený, ale keď sa objavili správy o pozastavení nahrávania druhého albumu, líder kapely Milton Keanes utrpel masívny infarkt a bol hospitalizovaný. Vydavateľstvo zrušilo vydanie. Nechceli riskovať vydanie albumu kapely, ktorá by mohla stratiť svojho hudobného lídra. Keď bol Milton v septembri 1970 konečne prepustený z nemocnice, zistil, že jedna kapela z Birminghamu medzitým vydala dva albumy, ktoré obsahovali metalové verzie jeho piesní. Milton sa pokúsil kontaktovať svoju nahrávaciu spoločnosť, ale tá už neexistovala a majiteľ vydavateľstva bol vo väzení. Všetky spomínané albumy Jazz Sabbath boli zničené, keď sklad vyhorel v júni 1970, čo sa ukázalo ako poistný podvod majiteľa vydavateľstva. Bez akéhokoľvek fyzického dôkazu, že práve Milton je autorom daných piesní, bol Milton úplne bezmocný. Ešte frustrujúcejšie bolo, že birminghamská kapela sama seba pomenovala po jednej z jeho piesní, čo bolo ďalšou urážkou. Kapela z Birminghamu, pokračovala vo vydávaní ďalších albumov Miltonových piesní a nakoniec sa traja členovia Jazz Sabbath rozhodli rozísť. Objavom pásov s pôvodnými nahrávkami z debutového albumu v roku 2019 a jeho vydaním v roku 2020 sa všetko zmenilo. Tým, že krádež inou kapelou bola odhalená, Jazz Sabbath sa dali dokopy a nakoniec dokončili nahrávanie svojho druhého albumu. Teraz môžu prezentovať svoje piesne v pôvodnej podobe, čo dokazuje, že hudobníci z heavymetalovej kapely, ktorú uctievajú milióny ľudí po celom svete, nie sú v skutočnosti nič viac ako hudobní šarlatáni, ktorí ukradli hudbu hospitalizovaného génia pripútaného na lôžko...

A teraz zo súčastnosti: Jazz Sabbath je jazzové trio z Anglicka, ktoré hrá inštrumentálne jazzové interpretácie piesní Black Sabbath. Trio vedie klavirista Adam Wakeman (ktorý je od roku 2004 súčasťou sólovej skupiny Ozzyho Osbourna ako aj skupiny Black Sabbath). Projekt bol spustený začiatkom roka 2020 a rýchlo sa stal online fenoménom. Album Jazz Sabbath vyšiel v apríli 2020, sprevádzaný fiktívnym online dokumentom Jazz Sabbath, v ktorom Milton Keanes (Wakeman) poskytol rozhovor o začiatkoch Jazz Sabbath a údajnej krádeži ich piesní kapelou Black Sabbath. Dokumentárny film získal rozsiahle mediálne pokrytie a samotný album získal nadšené recenzie ako od rockových tak aj od jazzových kritikov a dostal sa do celosvetových rebríčkov jazzových albumov. V novembri bola vydaná špeciálna mono edícia albumu cez Record Store Day, čo je pre novú kapelu ojedinelé. Všetkých 1500 kópií bolo vypredaných za jeden deň. Na albume sa k Adamovi pridáva Ash Soan na bicích (Adele) a Jerry Meehan na basgitaru (Robbie Williams), plus rôzni hosťujúci hudobníci, ako napríklad Fraser T. Smith (Craig David, Sam Smith). Všetci však majú pseudonymy z roku 1960.