Hľadať akcie

Jazz Q Martina Kratochvíla (CZ)  Už prebehlo


Dátum: 18. 03. 2023 19:00 Pridať do Google kalendára

Miesto: Hogo Fogo Jazz & Art Club Banská Bystrica

Kontakty  Facebook  FB udalosť


Je pre náš nesmiernou cťou, že po koncertoch po celom svete zahraje táto absolútna legenda do Hogo Fogo.

Skupina Jazz Q Martina Kratochvíla patrila od svojho založenia v r. 1967 ku kultovým kapelám na českej i európskej hudobnej scéne. Od jazzových počiatkov prešla okolo r. 1972 s príchodom anglickej speváčky Joan Duggan k podstatne rockovejšiemu žánru. Po niekoľko rokov zastupovala, snáď vďaka svojmu politicky imúnnemu menu, aj scénu čisto rockovú v čase, keď masívne čistky a zákazy postihli slávne české rockové formácie. Koncerty Jazz Q sa stali symbolom vzdoru proti komunistickému režimu, ku ktorého erózii skupina určite významnou mierou prispela.

V roku 1976 odišiel Kratochvíl na štúdiá do Berklee College of Music do amerického Bostonu, kde svoju muziku porovnal s tým najlepším, čo sa vo svete hrá.

Po celú dobu svojej existencie skupina nahrala 23 LP a CD, ktoré dosahovali na dnešné pomery obrovské náklady. Prvé náklady LP, mimochodom hneď rozobrané, väčšinou nešli pod 50 000 ks.

Jazz Q oslávilo 55 rokov svojho dlhého hudobného života. Kapela koncertovala po celom svete, vyhrala mnoho festivalov a vydala desiatky dnes už kultových albumov, z ktorých niektoré (Elegie z r. 1977) získali významné uznanie anglickej publicistiky za ôsmu najvplyvnejšiu platňu minulého storočia.

Zdá sa tiež, že inštrumentálny koncertný kvartet hrajúci plnokrvný jazzrock je dnes snáď jediným v Európe sústreďujúci sa na tento žáner. Fúzia, teda iné označenie pre jazzrockovú syntézu, ktorú kapela pred rokmi v Česku začala, sa opäť vracia do stredu záujmu vnímavejších poslucháčov.