Hľadať akcie

Generácia Z: Krása nevídaná | 35. Víkend atraktívneho divadla  Už prebehlo


Dátum: 24. 11. 2023 18:00 Pridať do Google kalendára

Miesto: Divadlo Jozefa Gregora Tajovského Zvolen - Veľká scéna

Kontakty  www.vadfestival.sk  Facebook


Tri herečky, tri výtvarníčky, tri silné príbehy – to je režisérsky debut Zuzany Fialovej - Krása nevídaná, ktorý je v poradí druhou inscenáciou projektu Generácia Z a DPOH.

Je krása za odmenu alebo za trest?

Krása ako zvieracia kazajka. Mýtus krásy je sociálny konštrukt, ktorý už od malička vtláča dievčatám predstavu, aké by mali byť. Nielen vizuálne, ale aj mentálne. Aká je ich rola v spoločnosti, v rodine. Aké majú byť, ako sa majú správať, ako a čo majú rozprávať. Ako na ich názore vlastne nezáleží a mali by si ho nechať pre seba. Byť dobrou dcérou, dobrou manželkou, dobrou matkou, milenkou, občiankou, kresťankou. Už mladé ženy nedokážu v spoločnosti, ktorá od nich neustále niečo požaduje, tlak na výkon, perfekcionizmus, ambície, monetizáciu a zároveň je aj patriarchálna, byť nastavené tak, aby vyhovovali. V rámci mýtu krásy je dôležitým prvkom mladosť. Ultimátny nedosiahnuteľný bod, lebo mladnúť nikto nedokáže. Keď sa žena pokúša o krásu, musí to robiť tým správnym spôsobom. Sociálne siete všetko ešte viac exponovali a katalyzovali. Výsledkom sú úzkosti, depresie, pocit permanentného zlyhania. Dievčatá dokonca vytvárajú tlak na seba navzájom. Ako sa voči tomu obrniť? Ako to zvládnuť a nestratiť sebavedomie a vlastnú hodnotu?

Inscenácia získala v roku 2022 ocenenie Grand Prix na festivale Nová dráma/New drama a divadelnú cenu Dosky za mimoriadny počin v oblasti činoherného divadla. Mária Schumerová, Annamária Janeková a Romana Ondrejkovičová získali za spoluautorstvo hry a interpretáciu postáv Cenu Tatra banky za umenie v kategórii Mladý tvorca.

  • Hrajú: Mária Schumerová, Annamária Janeková, Romana Ondrejkovičová, Vivien Kvasnicová, Ema Šútovcová
  • Réžia: Zuzana Fialová
  • Scéna, kostýmy, light design, inštalácie: Vivien Kvasnicová, Paula Gogola, Ema Šútovcová
  • Dramaturgia: Valeria Schulczová, Darina Abrahámová
  • Hudba: Samuel D. Abrahám
  • Videoprojekcie: Ivan Finta
  • Odborný konzultant: Katarína Štefaničiaková
  • Dĺžka predstavenia: 60 minút bez prestávky