TicketLIVE - Naživo je to najlepšie
Slobodná Európa

Slobodná Európa

Popis:

Slobodná Európa je slovenská punk rocková skupina založená koncom roku 1989.

Skupinu založili traja bývalí členovia Zóny A, Braňo Alex (basová gitara), Peter „Ozi“ Hurtig (bicie) a Sveťo Korbel (gitara, zo Zóny odišiel o niečo skôr) a spevák Miloslav „Whisky“ Láber. Svoj debutový album Pakáreň vydávajú v roku 1991 vo vydavateľstve Opus. Ozi odchádza a na jeho miesto nastupuje bubeník skupiny Tublatanka Ďuro Černý. Ten sa onedlho začne o post bubeníka deliť s Romanom „Čunďo“ Čunderlíkom.

Druhý album Unavení a zničení vychádza v roku 1994. Členovia skupiny začínajú postupne prepadať drogám. To vedie k tomu, že Slobodná Európa vyhlasuje v roku 1995 neurčito dlhú pauzu. Počas nej sa členovia skupiny venujú iným aktivitám, bubeníci majú „civilnú“ prácu, Sveťo Korbel sa dáva k náboženstvu a Whisky točí videoklipy pre iné kapely. Aktívne sa hudbe venuje len Braňo Alex, ktorý vydáva sólový album This is punk rock from Transylvania.

Návrat skupiny prichádza v roku 2002, tentoraz už len s Ďurom Černým ako bubeníkom. Slobodná Európa hrá pri príležitosti svadby speváka Whiskyho s Dorotou Nvotovou. Tá sa na čas (do decembra 2003) stáva aj koncertnou členkou (hrá na klávesy a saxofón). V júli 2002 Ďura strieda Tomáš „Tuleň“ Vojtek. Ten si zahrá na treťom radovom albume Trojka. Krátko na to začína so skupinou hrať ako koncertný gitarista Braňo „Temo“ Černák. V roku 2006 vychádza výberový album Bestofka. Zároveň odchádza Tuleň. Oficiálnymi členmi zostávajú len Whisky, Braňo Alex a Sveťo Korbel, ako koncertný bubeník sa pridáva Ďuro Vitez. Toho neskôr nahradil Černý, ktorý sa vrátil do skupiny. Martin "Žumo" Zymanyi zo skupín O.D.B. a Happy Melon vystriedal v roku 2012 Braňa Alexa. V apríli 2014 vychádza štvrtý radový album Štvorka. Na jar roku 2015 strieda Braňa "Tema" Černáka na poste gitaristu Vlado "Jerzi" Jurča (predtým EXTIP, ZONA A). V tom istom roku zvyknú niekedy za Juraja Černého pre jeho zdravotné problémy, zaskakovať bývalý bubeník Tuleň a Cibi z Davovej psychózy. Vo februári 2016 Juraj Černý zomiera. Na pozíciu bubeníka sa vracia staronový a osvedčený Tomáš "Tuleň" Vojtek.