Hľadať akcie

David Koller

David Koller

Popis:

David Koller (* 27. september 1960, Praha) je český rockový spevák, skladateľ a bubeník.

Patrí k významným muzikantom strednej generácie českého bigbítu. Autor mnohých dnes už klasických hitov sa najviac preslávil ako líder rockovej skupiny Lucie, kde pôsobil v rokoch 1987 až 2005. Účinkoval aj v ďalších rockových formáciách (Kollerband, Pusa, Žentour, Jasná Páka, Blue Effect) a bol tiež hudobným producentom (Koistinen, Alice, Plexis, Oskar Petr, Walk Choc Ice, Lucie Bílá).
Spolu s Michalom Dvořákom zložili hudbu k filmom Amerika (1994), Poslední přesun (1995) a Mrtvej brouk (1998). Účinkoval vo filmoch Pražákům, těm je tu hej (1990) a Akumulátor (1994). Hosťoval u viacerých kapiel a interpretov (Pražský výběr, Turbo, Žlutý pes, Hudba Praha, Pavol Habera, Helena Vondráčková, Richard Müller, Anna K. či Miroslav Žbirka). Lucii prekvapivo opustil v novembri 2005 kvôli nezhodám so spoluhráčmi Robertom Kodymem a P.B.CH. Pôsobil aj ako koncertný bubeník v kapele Chinaski. Stalo sa tak po tragickej smrti bubeníka Pavla Grohmana, kedy mala kapela naplánované turné. Koller bol Grohmanov bubenícky vzor.
Spoločne s výtvarníkom Davidom Černým a filmárkou Alice Nellis stál za vybudováním kultúrneho centra MeetFactory, otvoreného v roku 2007.